Bonczidai Éva - Krónika
(2008)
Bemutatóval kezdődött szerdán a temesvári Csiky Gergely Színház alapításának 55. évfordulója alkalmából megrendezett Eurorégiós Színházi Találkozó. Az ötnapos fesztivál öt színház vendégjátékával és érdekes kísérőprogramokkal várja a Bánság fővárosának színházkedvelőit. Az ünneplő színház színész-igazgatóját, Balázs Attilát a rendezvényről és a nyitó-előadásbeli szerepéről kérdeztük.
Az Újvidéki Színházat, a szabadkai Kosztolányi Dezsõ Színházat, a Szabadkai Népszínházat, a tatabányai Jászai Mari Színházat és az Aradi Kamaraszínházat látja vendégül a fesztivál. Milyen szempontok szerint választották ki a meghívott alkotásokat? Szándékosan tolódott a hangsúly a kortárs dráma irányába?
Az volt az egyetlen szempontunk, hogy a Temesvár–Újvidék–Arad eurorégióban található színházaknak lehetõséget nyújtsunk a találkozásra. Az aradi, újvidéki és szabadkai színházak mellett díszmeghívottunk is van, a tatabányai Jászai Mari Színház. Nem szándékos, hogy többségben kortárs szerzõk darabjai szerepelnek a mûsorban, egyszerûen arra kértük vendégeinket, legjobb elõadásaikkal tiszteljék meg a találkozót és a temesvári közönséget.
A programban nemcsak színházi, hanem szakmai esemény is szerepel. A Színház a régióban címû konferenciának mi a fõ kérdése?
A régióbeli színházak igazgatóit hívtuk meg, hogy beszámoljanak az általuk vezetett intézmények sikereirõl és nehézségeirõl. Nem egyetlen adott kérdésre keresünk választ, konferenciánk célja, hogy hatékonyabbá tegyük a kommunikációt a színházi vezetõk között, és kihasználjuk a tapasztalatcserében rejlõ lehetõségeket. Egy közös platformot hozunk létre, de nem csak elméleti jelleggel. Remélhetõleg konkrét döntések születnek, egyebek mellett a fesztivál jövõjérõl, hogy rendszeressé válhasson a találkozó.
Egy ilyen léptékû esemény anyagi vonzata nem lebecsülhetõ. Mekkora a találkozó költségvetése, és hogyan teremtették elõ a szükséges összeget?
Csak a találkozó után tudnám megmondani, mekkora a költségvetés. A költségeket pályázatok és magántámogatások útján, valamint a temesvári városi tanács segítségével teremtettük elõ.
Ezek szerint anyagi megkötések nem korlátozták terveiket?
Inkább az idõhiány az oka annak, hogy nem váltottuk valóra minden elképzelésünket, de a találkozó így is gazdag választékot kínál a színház iránt érdeklõdõknek. Dokumentációs kiállítás nyílik, színházismereti vetélkedõ várja a diákokat. A Fõpróba címû rendezvényen színházunk társulatának egykori, már nyugdíjba vonult és a jelenlegi tagjait is színpadon láthatja a közönség. Tervben volt egy divatbemutató is, ahol a régi jelmezeket mutattuk volna be. Ez viszont már nem fért be a találkozó ötnapos programjába. Nem terveztük hoszszabbra a rendezvényt, mert nagyon igénybe vette volna a társulatot. Így is jelentõs szerepet vállaltak a találkozó szervezésében és lebonyolításában.
Ön Corvin Mátyást alakítja A férfiak nélküli falu címû, a temesvári magyar társulat legújabb elõadásában. A beharangozó szerint a darab eddig szokatlan megvilágításban, emberként-férfiként mutatja meg a reneszánsz uralkodót. Mitõl sajátos ez a szerep?
Mátyást sokan csak az „igazságos királyként” tudják elképzelni, mintha eleve egy bronzból vagy márványból készült szobor lett volna. A férfiak nélküli falu az uralkodó gyenge pontjait is megmutatja, azt, hogy emberi kapcsolataiban mennyire gyarló tud lenni. A királyok is emberek, akik nõ-férfi kapcsolataikban épp oly esendõk, mint bármelyikünk. Ödön von Horváth Férfiakat Szelistyének címû darabját nagyon ritkán játsszák, mi viszont ezzel szerettünk volna megemlékezni a reneszánsz uralkodóról.