Program 

Duminică, 21 Mai

20:00
Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timișoara / Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad / Teatrul Național din Sombor (RO, SRB)

EXIT

Regie: Schilling Árpád

Luni, 22 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

16:00
Atelier Pictură

Institutul Margareta Schwarzwald, Ljubljana (SLO)

Trei surori

Regie: Maruša Kink

19:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

Agrupación Señor Serrano (ES)

Birdie

Regie: Agrupación Señor Serrano

21:00
Sala Mare

Teatrul Național din Sombor (SRB)

Gogoland

Regie: Urbán András

Marți, 23 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

14:00
Biblioteca Judeţeană Timiş, American Corner

Janek Turkowski (PL)

Margarete

Conceput și jucat de: Janek Turkowski

17:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

BITEF, Belgrad (SRB)

Libertate: cel mai scump cuvânt capitalist

Concept, text și interpretare: Maja Pelević și Olga Dimitrijević

19:00
Sala Mare

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București / Asociația Piese Refractare (RO)

Artists Talk

Un spectacol de Gianina Cărbunariu

19:00 22:00
Sala Studio

MACAZ – Teatrul Coop, București (RO)

Voi n-ați văzut nimic!

Regie: David Schwartz

Miercuri, 24 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

14:00
Biblioteca Judeţeană Timiş, American Corner

Janek Turkowski (PL)

Margarete

Conceput și jucat de: Janek Turkowski

17:00
Sala Mare

Sarah Vanhee / CAMPO, Gent (BE)

Uitare

Concept și interpretare: Sarah Vanhee

20:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

HODWORKS, Budapesta (HU)

Grace

Coregrafie: Hód Adrienn

22:00
Sala Studio

E-motional Bodies & Cities – Fundația Gabriela Tudor, București / Centrul Național al Dansului, București (RO)

(anti)aging

Concept: Mihaela Dancs și Mădălina Dan

Joi, 25 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

14:00
Biblioteca Judeţeană Timiş, American Corner

Janek Turkowski (PL)

Margarete

Conceput și jucat de: Janek Turkowski

17:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

BOG., Amsterdam (NL)

BOG. o încercare de restructurare a vieții

Regie: BOG.

20:00
Sala Mare

Rabih Mroué (LB, DE)

Călare pe-un nor

Text și regie: Rabih Mroué

22:00
Sala Studio

Teatrul Kosztolányi Dezső, Subotica (SRB)

Béres Márta One Girl Show

Regie: Urbán András

Vineri, 26 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

14:00
Biblioteca Judeţeană Timiş, American Corner

Janek Turkowski (PL)

Margarete

Conceput și jucat de: Janek Turkowski

15:00 21:00
Sala Studio

Lisa Verbelen / BOG., Amsterdam (NL)

ONE.

Concept: Lisa Verbelen

15:00 17:00
Sala Mare

Látókép Ensemble, Budapesta (HU)

De ziua lui Kálmán

Text și regie: Hajdu Szabolcs

19:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

1er STRATAGÈME, Zagreb/Paris (HR, FR)

Forecasting

Text și regie: Giuseppe Chico și Barbara Matijević

Sâmbătă, 27 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00 16:30
Hotel Timișoara
performance pentru un spectator

SILK Fluegge, Linz (AT)

I will dance you till the end of…

Regie: Silke Grabinger

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30
Canalul Bega, debarcaderul Flora
performance pentru un spectator

Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)

Visuri comune

Regie și interpretare: Maria Lucia Cruz Correia

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

17:00
Sala de spectacole a Cercului Militar

Oliver Zahn / HAUPTAKTION (DE)

Situație cu brațul întins

Text și regie: Oliver Zahn

19:00
Sala Mare

Teatrul Koreja, Lecce (IT)

Katër i Radës. Naufragiul

Regie: Salvatore Tramacere

22:00
Sala Mare

Teatrul Glej, Ljubljana / Universitatea din Ljubljana, Facultatea de Teatru, Radio, Film și Televiziune (SLO)

Conferința păsărilor

Regie: Nina Rajić Kranjac

Duminică, 28 Mai

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
CALINA Spațiu de Artă Contemporană
performance pentru un spectator

Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)

The Agency of Touch

Creat de Mădălina Dan

12:00 15:00
Editura Excelsior Art

Xavier Bobés (ES)

Lucruri ușor uitate

Scris, regizat și jucat de: Xavier Bobés

12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:30 15:00 15:30 16:00
Cuib d`Arte
performance pentru un spectator

Harry Giles (UK)

Datoriile noastre

Regie și jucat de Harry Giles

13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45
Scârț Loc Lejer
performance pentru un spectator

Jo Bannon (UK)

Exposure

Creat de Jo Bannon

17:00 20:30
Sala Studio

Producție Füge, Budapesta / Trafó Casa Artelor Contemporane, Budapesta (HU)

În timp ce citești acest titlu, noi vorbim despre tine

Text și regie: Kelemen Kristóf

19:00
Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely", Timişoara (RO)

Shakespeare, Sonnet 66

Regie: Kokan Mladenović

22:00
Sala Mare

Ivo Dimcev (BG)

Songs from My Shows

Idee, text, muzică și interpretare de: Ivo Dimcev

CU SPRIJINUL

PARTENERI MEDIA

ORGANIZATOR



300077 Timișoara, România
Str. Alba Iulia nr. 2

Tel.: 0256 434 814
Fax: 0256 494 029

www.tm-t.ro
www.teszt.ro

E-mail: tesztfestival2019@gmail.com