Programme 

Sunday 20 May

17:00
Freedom Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

LOS INnato (ES)

NO/Nato

Concept: Marko Fonseca and Raúl Martínez

18:00
Saint George's Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Bram Graafland (NL)

The Yelling Kitchen Prince

Concept: Bram Graafland

19:00
Main Hall

Csiky Gergely Hungarian State Theatre, Timişoara (RO)

Rabenthal

Directed by Radu Afrim

22:30
Studio Hall
free access

SCHUBERTY KRAHL BAUER (DE)

Anima

Concept: Rike Schuberty, Simon Krahl, Simon Bauer

Monday 21 May

16:00
Freedom Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

LOS INnato (ES)

NO/Nato

Concept: Marko Fonseca and Raúl Martínez

19:00
Military Circle

Bitef Theatre / Czk Tivat / Maszk / Think Tank Studio (SRB-HU-MNE)

Jami District

Directed by Kokan Mladenović

22:00
Main Hall

Subotica National Theatre, Hungarian Company, Subotica (SRB)

Slipped Disk

Directed by Veljko Mićunović

Tuesday 22 May

17:00
Studio Hall

Trafó / Secret Company / Füge Production, Budapest (HU)

Tomfairy

Written and directed by Kárpáti Péter

19:00
Main Hall

cie. toula limnaios (DE)

tempus fugit

Concept / Choreography: Toula Limnaios

21:00
Studio Hall

Trafó / Secret Company / Füge Production, Budapest (HU)

Tomfairy

Written and directed by Kárpáti Péter

21:00
Saint George's Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Bram Graafland (NL)

The Yelling Kitchen Prince

Concept: Bram Graafland

Wednesday 23 May

17:00
Main Hall

Ioan Slavici Classical Theatre, Arad (RO)

Our Town

Directed by Cristian Ban

19:00
Military Circle

Oriantheatre (FR)

KA-F-KA

Choreography: Mehdi Farajpour

21:00
Main Hall

Kosztolányi Dezső Theatre, Subotica (SRB)

A Cloud in Trousers

Directed by Kokan Mladenović

Thursday 24 May

16:00
Main Hall

Csiky Gergely Hungarian State Theatre, Timisoara (RO)

Dancer in the Dark

Directed by Kocsárdi Levente

19:00
Military Circle

Jászai Mari Theatre, Tatabánya (HU)

Our Class

Directed by Guelmino Sándor

Friday 25 May

17:00
Main Hall

Two Destination Language (SCT-BG)

Near Gone

Devised by Katherina Radeva and Alister Lownie

19:00
Military Circle

Reflektor Theatre / Bitef Theatre (SRB)

Macho Men

Concept: Milena Bogavac and Vojislav Arsić

22:00
Main Hall

Toša Jovanović National Theatre Zrenjanin (SRB)

Zrenjanin

Directed by Boris Liješević

22:00
Saint George's Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Auăleu, Timişoara (RO)

Omnia Opera Mortalium

Libretto & Staging: Ovidiu Mihăiță

23:00
Timișoara Art Museum
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Solidart Association Timișoara (RO)

Another Happy Day

Devised by Solidart

Saturday 26 May

17:00
Main Hall

Marco Chenevier / ALDES (IT)

This Work about the Orange

Author: Marco Chenevier

19:00
Military Circle

F.A.C.E. Szabó Visual Performing Arts Ensemble (DE)

Coming Out. Homage to P. P. Pasolini

Directed by Szabó Kristóf

22:00
Main Hall

Veronika Szabó (HU)

Queendom

Directed by Veronika Szabó

22:00
Timișoara Art Museum
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Solidart Association Timișoara (RO)

Another Happy Day

Devised by Solidart

Sunday 27 May

17:00
Main Hall

Koreja Theatre, Lecce (IT)

Frame

Design and creation by Alessandro Serra

19:00
Military Circle

Szkéné Theatre, Budapest (HU)

Hard

Directed by Bérczes László

22:00
Main Hall

Ivo Dimchev (BG)

Sculptures

Concept: Ivo Dimchev

22:00
Saint George's Square
Part of the "Fo(u)r public spaces" programme, in collaboration with ATECC2021

Auăleu, Timişoara (RO)

Omnia Opera Mortalium

Libretto & Staging: Ovidiu Mihăiță

WITH THE SUPPORT OF

MEDIA PARTNERS

ORGANIZER



300077 Timișoara, România
Str. Alba Iulia nr. 2

Tel.: 0256 434 814
Fax: 0256 494 029

www.tm-t.ro
www.teszt.ro
E-mail: info@teszt.ro